Επαναλειτουργία των Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης 1-6-2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

• Για να είμαστε όλοι ασφαλείς εφαρμόζουμε τα παρακάτω:

ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ: Οδηγίες για γονείς

1. Ενθαρρύνετε τα παιδιά να ακολουθούν τις οδηγίες του ΕΟΔΥ (είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα του Σχολείου ) και να εφαρμόζουν τα μέτρα υγιεινής.

2. Να απόφεύγουν τη στενή επαφή με άτομα που παρουσιάζουν συμπτώματα του ιού και να κρατούν αποστάσεις από τους ηλικιωμένους και τα ευάλωτα άτομα της οικογένειας.

3. Να βήχουν και να φτερνίζονται στον αγκώνα τους ή σε ένα χαρτομάντιλο, το οποίο θα πετούν αμέσως σε κάδο απορριμάτων.

4. Να πλένουν τα χέρια τους συχνά με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα ,ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας.

5. Κρατήστε τα παιδιά στο σπίτι αν νιώθουν άρρωστα,επικοινωνήστε άμεσα με το γιατρό που παρακολουθεί συστηματικά τα παιδιά και ενημερώστε το Σχολείο.

6. Αποθαρρύνετε τα παιδιά να συνωστίζονται σε κλειστούς χώρους με πολλά άτομα.

7. Μην ξεχνάτε να έχουν μαζί τους ελαφρύ, υγιεινό κολατσιό, νερό και καπελάκι.

8. Για περισσότερες πληροφορίες ,υποστήριξη ή παρέμβαση μπορείτε να απευθυνθείτε στην ειδική ομάδα επιστημόνων του ΕΟΔΥ : Για ιατρική υποστήριξη : 210 5212054, 210 5212056, 2105212058. Για ψυχολογική υποστήριξη: 215 2156060

9. Η Α΄τάξη θα χωριστεί σε δύο τμήματα αλφαβητικά με βάση τον αριθμό των μαθητών και οι μαθητές θα προσέρχονται εναλλάξ (όπως έχουν ειδοποιηθεί). Στην πορεία και για κάθε αλλαγή που τυχόν προκύψει , θα ενημερώνεστε από τον εκπαιδευτικό της τάξης.

10. Οι ώρες προσέλευσης και αποχώρησης θα είναι οι ίδιες , καθώς και το Ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων (με τις όποιες αναγκαίες αλλαγές για τις οποίες θα ενημερώσει τους μαθητές ο εκπαιδευτικός της κάθε τάξης). Το Ολοήμερο Πρόγραμμα δε θα λειτουργήσει.

11. Έχουν ληφθεί μέτρα για την αποφυγή ανάμιξης παιδιών διαφορετικών τάξεων και κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας αλλά και στα διαλείμματα. Επίσης θα βγαίνουν στα διαλείμματα σε διαφορετικό χρόνο.

12. Έχει ληφθεί μέριμνα ώστε να μην προσέρχονται στο Σχολείο παιδιά που ανήκουν σε ομάδες αυξημένου κινδύνου ή νοσούν ή συγκατοικούν με άτομο που ανήκει σε αυτές ή νοσεί.
    Οι γονείς των παιδιών που δε θα προσέλθουν στο Σχολείο, μπορούν να έρθουν τη Δευτέρα και Τρίτη στις 8.30 στο γραφείο για να υπογράψουν Υπεύθυνη Δήλωση.

13. Για τους μαθητές μας που δε θα έχουν τη δυνατότητα παρακολούθησης των μαθημάτων στο Σχολείο θα ληφθεί μέριμνα (όπου αυτό είναι δυνατό).

14. Παρακαλούμε για την τήρηση των αποστάσεων κατα τη διάρκεια της προσέλευσης των παιδιών και κυρίως της αποχώρησης. Μην εισέρχεστε στο χώρο του Σχολείου και μην κλείνετε το δρόμο μπροστά από την εξώπορτα του Σχολείου. Τα παιδιά θα αποχωρούν με σειρά , όπως έχει σχεδιαστεί. Πρέπει να κρατήσουμε οπωσδήποτε το δρόμο μπροστά από την εξώπορτα ανοιχτό από αυτοκίνητα , όπως λειτουργούμε μέχρι τώρα.

15. ΠΡΟΣΟΧΗ : θα προσέρχεστε στο Σχολείο κατόπιν Ραντεβού.

16. Επίσης σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές όλων των τάξεων θα πρέπει να κρατήσουν τα βιβλία της φετινής σχολικής χρονιάς , για την αρχή του νέου σχολικού έτους ,σύμφωνα με τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας.

ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ : Οδηγίες για μαθητές

1. Θα βήχεις ή θα φτερνίζεσαι στον αγκώνα σου ή σε χαρτομάντιλο, το οποίο θα πετάς αμέσως σε κάδο απορριμάτων.

2. Δε θα βάζεις τα χέρια σου στο στόμα , τη μύτη και τα μάτια σου.

3. Θα έχεις μαζί σου υγρά αντισηπτικά μαντιλάκια και μάσκα.

4. Θα πλένεις τα χέρια σου με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, ειδικά πριν το φαγητό και μετά την τουαλέτα . Μπορείς να χρησιμοποιείς αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα.

5. Δεν πρέπει να ανταλλάσσεις αντικείμενα (στυλό, μολύβια, μαρκαδόρους, γόμες κλπ) με τους συμμαθητές σου. Επίσης καλό θα είναι να έχεις το δικό σου μαρκαδόρο για τον πίνακα της τάξης.

6. Δεν επιτρέπεται να πίνεις νερό κατευθείαν από τη βρύση.

7. Καλό είναι να κρατάς απόσταση 1,5μ. με τους συμμαθητές σου μέσα στην τάξη, αλλά και στους άλλους χώρους του Σχολείου, καθώς και με τους φίλους και γνωστούς σου έξω από το Σχολείο.

8. Σε περίπτωση που εμφανίσεις πυρετό, βήχα ή δυσκολία στην αναπνοή θα ενημερώσεις άμεσα τους γονείς ή το δάσκαλό σου και θα μείνεις στο σπίτι μέχρι να νιώσεις τελείως καλά.

Δεν φοβόμαστε:
    Προστατεύουμε τον εαυτό μας!
    Προστατεύουμε την οικογένειά μας και τους παππούδες και γιαγιάδες
    που ζουν κοντά μας!
    Προστατεύουμε τους φίλους και τους συμμαθητές μας !
    Προστατεύουμε τους δασκάλους και τους καθηγητές μας