Σκοπός των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι η προάσπιση, η βελτίωση, και η προαγωγή της σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας των μαθητών/τριών, αφενός μεν με την ενδυνάμωση της προσωπικότητάς τους, αφετέρου δε με την αναβάθμιση του κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντός τους.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο Εκπαιδευτικό πρόγραμμα "Νόμος- Νομίζω - Νόμισμα", της νομισματικής συλλογής Alpha Bank τον Νοέμβρη - Δεκέμβρη 2018. Παρουσιάστηκε στους μαθητές, της Δ', Ε', ΣΤ' τάξης, η ιστορία του νομίσματος με τη βοήθεια υποστηρικτικού υλικού που λάβαμε στο σχολείο από την Alpha Bank: μια βαλίτσα  η οποία περιείχε εποπτικό υλικό, έντυπα με φωτογραφίες για την ιστορία του νομίσματος, εκπαιδευτικά παιχνίδια με νομίσματα, αναμνηστικό υλικό για όσους μαθητές συμμετείχαν, κτλ.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν το πρόγραμμα με μεγάλο ενδιαφέρον, διασκέδασαν και έμαθαν.

Το σχολείο μας επισκέφτηκε το Planet Physics ένα επιστημονικό πολυχώρο στην Αθήνα ,στα Βριλήσσια, όπου παρακολουθήσαμε εντυπωσιακές πειραματικές αποδείξεις και πειράματα Φυσικής,

Ανακαλύψαμε πολλές επιστημονικές αρχές παίζοντας. Είδαμε την εντυπωσιακή έκθεση διαδραστικών μέσων .

Η επίσκεψή μας ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και θα μας μείνει αξέχαστη.

Αυτό είναι ένα προεπιλεγμένο πρότυπο ιστοσελίδας, το οποίο μπορείτε να τροποποιήσετε.

Σκοπός της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/τριες τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιηθούν με ειδικά προγράμματα, ώστε να συμβάλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.